Türkiye’ye Sert Eleştiriler

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’ye sert eleştiriler

Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen ‘Akdeniz’de istikrar, güvenlik ve Türkiye’nin negatif rolü’ başlıklı oturumda konuşan Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell 2007 yılından bu yana Türkiye’ye aktarılması planlanan fonlarda 1 milyar 300 milyon euroluk kesinti yapıldığını söyledi.

Türkiye’ye geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyaretle ilgili konuşan Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Avrupa parlamenterlerinin sert eleştirilerine maruz kaldı.

Oturumda birçok Avrupa Parlamenteri Borrell’den Türkiye ile ‘ilişkileri ve para yardımlarını’ tamamen kesmesini istedi. Bazı parlamenterler ise Aya Sofya’nın camiye çevrilmesine karşı AB’nin harekete geçmesi gerektiğini zira bunun Hristiyan dünyasına hakaret niteliğinde olduğunu savundu.

Ele alınan diğer konular arasında Libya, Suriye, gümrük birliği, insan hakları, Kürtler, göç konusu ve Türkiye’ye AB ülkeleri tarafından silah satışları da yer aldı.

Borrell’e sert eleştiriler

Avrupa Parlamenterlerinin sorularını cevaplayan Borrell, 2007’den bu yana Türkiye’ye para yardımı konusunda bir milyar 300 milyon euro düzeyinde kesintiye gidildiğini hatırlattı.

Josep Borrell, aktarılan mali yardımların insan hakları amacıyla yapıldığını, Türkiye’nin üç buçuk Suriyeli göçmene ev sahipliği yaptığını, eğitim ve sağlık konusunda yardım etmenin ‘normal’ olduğunu ifade etti. Borrell, ‘Bunun neresi kötü. Para Türkiye’ye değil göçmenlerin daha iyi bir hayat sürmesi için sivil toplum örgütlerine veriliyor’ dedi.

Türkiye ile AB arasında diyaloğun önemine vurgu yapan Josep Borrell, Ankara’nın önemli bir partner olduğunu ancak son dönemde yaşanan olumsuz gelişmelere de kayıtsız kalınamayacağını söyledi.

BORRELL TÜRKİYE’Yİ ‘TARİH DERSİ’YLE SAVUNDU

Oturum sonunda yeniden söz alan Josep Borrell, çok sayıda parlamenterin Türkiye’ye karşı hasmane tavrını eleştirdi. Bu parlamenterlere, “Bir ara, Türk saldırılarını püskürtmek için Avrupa ordularını seferber eden (Papa) Beşinci Pius Türkiye’ye kutsal ittifak çağrısında bulunuyor sandım” şeklinde seslenen Borrell, “Chamberlain veya Daladier olma niyetim yok ama Juan d’Autriche (Osmanlı donanmasına karşı kazanılan İnebahtı savaşını yöneten Hristiyan komutan) de değilim” yanıtını verdi.

Türkiye ile “çatışma” aramadıklarını söyleyen Borrell, “Biz çatışmayı önlemeye çalışıyoruz. Osmanlı işgaline karşı kutsal bir ittfak oluşturmaya çalışmıyoruz. Uyuşmazlık içinde olduğumuz konuları müzakere yoluyla çözmek için yapıcı bir tavır ortaya koymayı deniyoruz” şeklinde konuştu.

Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir