Amerikan seçimi yaklaşırken, Trump kazanamama ihtimaline karşı sertleşiyor. “Gribin, koronadan daha öldürücü olduğu” gibi doğru olmayan mesajlarına “kontrol edin” şeklinde etiket koyan sosyal medya kurumlarına karşı anlaşılan çok sinirlendi. Çünkü 28 ekimdeki senato soruşturmasını beklemeden FCC’yi harekete geçiriyor (bizdeki BTK karşılığı). FCC başkanını Obama zamanında konulmuş olan “net tarafsızlığını” da kaldıran kişi olarak hatırlıyoruz

Trump’ın Atadığı FCC Başkanı Sosyal Medya Şirketlerinin 230.Madde Bağışıklığını Kaldırıyor

Amerikan seçimi yaklaşırken, Trump kazanamama ihtimaline karşı sertleşiyor. “Gribin, koronadan daha öldürücü olduğu” gibi doğru olmayan mesajlarına “kontrol edin” şeklinde etiket koyan  sosyal medya kurumlarına karşı anlaşılan çok sinirlendi. Çünkü 28 ekimdeki senato soruşturmasını beklemeden FCC’yi harekete geçiriyor (bizdeki BTK karşılığı). FCC başkanını Obama zamanında konulmuş olan “net tarafsızlığını” da kaldıran kişi olarak hatırlıyoruz [1].

ABD Federal İletişim Komisyonu Başkanı Ajit Pai, kurumun Donald Trump’ın  Twitter gibi sosyal medya şirketleri için yasal bir kalkan olan Madde 230’u kaldırma talebini dikkate alacağını açıkladı. Pai, e-postayla gönderilen bir açıklamada, FCC’nin sosyal medya şirketlerin, kullanıcıların gönderilerindeki hukuksal konulara karşı geniş bir yasal bağışıklık veren yasanın anlamını “açıklığa kavuşturmak” için yeni düzenlemeler yapacaklarını söyledi.

Trump, mayıs ayında Twitter’ın “get the facts” etiketi taktığı bir tweeti sonrasında imzaladığı bir idari emirle FCC’ye harekete geçmesini söyledi.  Teknoloji grupları, sivil özgürlük örgütleri ve hukukçular bu kararı şiddetle eleştirdiler ve uygulanamayacağını söylediler.

Pai ise madde 230’un sosyal medya şirketlerini, tüketiciyi koruma yasalarından koruyan aşırı geniş bir yorum olduğunu ileri sürüyor.

Trump Taraftarları Tam Gaz Biden ve Demokratlar Aleyhinde Söylenti Yayıyor

Trump taraftarları QAnon olarak tanımlanan komplo teorileri ile Demokratların küçük çocukları kurban ettiğini iddia ediyor. Daha önceki seçimde de “PizzaGate” isimli bir kpmplo teorisi öne sürülmüş ve demokratların bir pizza dükkanından çocukları alarak cinsel taciz yaptıkları iddia edilmişti.

ABD’de Trump’ın dışındaki Cumhuriyetçiler de, kendi mesajlarının sansürlendiği iddiasında oldukları için sosyal medya kurumlarının cezalandırılmasını istiyorlar. Bugünlerde Cumhuriyetçiler, Demokrat cumhurbaşkanı adayı Joe Biden’in oğlu Hunter Biden ile ilgili bir New York Post makalesine sansür uygulandığı iddiasını tartışıyor. Biden’ın iletişimcileri ise, Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani’nin dosyalarına dayandığını söylediği hikayeyi yalanladı.

Trump bugün bu konuda bir kaç tweet attı (diğerleri Joe Biden’a ait hakaretler):

“Büyük Teknoloji, ana akım medyayla koordinasyon içinde devam ederse, onları Bölüm 230 korumalarından derhal çıkarmalıyız. Kısım 230, şirketlere koruma sağlayan bir kanunun parçasıdır. “

Twitter daha sonra, makalenin bazı resimlerinin Twitter’ın kişisel bilgileri ve saldırıya uğramış materyalleri paylaşma kurallarını ihlal eden materyaller içerdiğini söyledi. Diğer bir mesajı aşağıda.

Demokratlar ise Pai’yi ve Trump’ı eleştirerek, seçimin ortasında madde 230 uygulamasının siyasi amaçlı olduğunu belirtiyorlar.

İnternet Derneği ticaret grubunun genel başkan yardımcısı Elizabeth Banker şöyle diyor;

“Anayasal garantilerde yapılan bir değişiklik açıkça FCC’nin yetkisinden yukarda.”  

Kaynak: http://turk-internet.com

Avatar

By admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir