Şefik ÖNER, çiftçi sorunlarını ve taleplerini dile getirerek, “Pandemi sürecinde görüldü ki tarım ve gıda silahtan daha değerli” dedi.

SİLAHTAN DAHA DEĞERLİ PANDEMİ SÜRECİ’NİN CAN DAMARI TARIM VE GIDA

Gercüş Ziraat Odası Başkanı aynı zamanda Gercüş Ak Parti İlçe Başkanı olan Şefik ÖNER, çiftçi sorunlarını ve taleplerini dile getirerek, “Pandemi sürecinde görüldü ki tarım ve gıda silahtan daha değerli” dedi.

Pandemi sürecinin can damarı tarım ve gıda olduğunu hep birlikte bu salgın hastalıkta gördük. Ama bunun değerini bilip te çiftçimize sahip olmamakta ülkeye zarar verir. Üreticimizi tarlada, köyde, tutacağız ki üreticimiz üretebilsin. Yoksa üretim durur dışarıya bağımlı oluruz. Daha sonrasında da yerli ve milli değerlerimiz olan bu can damarlarımıza daha çok sahip çıkmak ve yaygınlaştırmak gerekir, yoksa değerlerimizin hiçbir anlamı kalmaz. “ diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı ŞEFİK ÖNER Gercüş Ziraat Odası Çiftçi Eğitim ve İvinasyon Merkezi,42 dönüm arazi üzerinde kurulu olup fidancılık, bağ çeşitleri ve bölgemize has olan üzüm çeşidinin bağ fidelerinin üretimini yapıyoruz. Kurulu olan yerleşim alanımızda 75 kişilik eğitim ve konferans salonu, fidan aşı odası, soğuk hava deposu ve kütüphanesi mevcut olup 3 mühendis 45 kursiyer ile yıllık ortalama 350 ile 400 arasında katılımcı gençleri eğitiyoruz ve bugüne kadar da 2 bin civarında iş kur halk eğitim, KOSGEB,dika ve üniversitelerle iş birliği yaparak buradaki çiftçilerimizi eğitmeye devam ediyoruz.

ŞEFİK ÖNER ziraat odası olarak ilçemizde tekstil yatırımcılarımızın kalifiyeli elaman bulmadıklarından ötürü yatırım yapmaktan çekiniyorlardı ve ziraat odası olarak iş elbiseleri dikim atölyesi kurduk burada hem çiftçilerimizin iş elbisesi ihtiyacını kısmen karşılamak ve kalifiye eleman yetiştirmek amacı ile bir dikim atölyesi açtık. Bu pandemi sürecinde kursiyerlerimiz tarafından 35 bin adet maske imalatı yaparak çiftçi kardeşlerimize ve Gercüş halkına bedelsiz olarak dağıttık. Bu zor ve istikrarlı dönemlerde, bay ve bayan kursiyerleri açarak da iş istihdamı sağladık.
Birçok projeli adımlar attığımız Arıcılık fidan üretim, fide gıda işlemesi, Bakliyat ve paketleme, ana arı üretimi, iş makineleri kullanma gibi kursiyerlerimiz ile yüzlerce eğitici ve öğretici kişi yetiştirdik. Ve mezun olan tüm mezunlarımızı KOSGEB girişim sertifikası vererek ileriye dönükte paylaşımlar yaptık.

Gercüş için ve çiftçilerimizin kalkınması için
1- Biz çiftçilerimizin ve üreticilerimizin taleplerini değerlendirmek üzere yaptığımız çalışmalarda birçok detayları burada paylaşmak istiyorum. İlçemizde kurduğumuz olan çiftçi eğitim merkezinin bölgemizin birçok ilininde çiftçisinin bu eğitim merkezinden faydalanması için, çiftçi eğitim merkezinde konaklama imkânı olmadığı için, çevre illerde komşu illerde ki çiftçi kardeşlerimiz uzun süreli eğitimlerden faydalanamıyor. Bu çiftçi kardeşlerimizin uzun süreli ve sağlıklı eğitim alabilmeleri için yerleşkemizde 20 ile 30 yataklı konaklama yerinin yapılması için yetkililerimize sesleniyoruz.

2- Gercüş ilçemizde orman ve hazine arazileri atıl durumda olduğundan arıcılık yapan çiftçilerin gün giderek azaldığını görüyoruz ve bunun önüne geçebilmek adına arıcılığı yaygınlaştırmak ve bal üretimini yüksek seviyelerini çıkarmak için 2018 yılında talep ettiğimiz bal ormanının bir an önce ilçemizin çiftçilerine açılması yönünde değerlendirilmesini talep ediyoruz.

3- Hasankeyf de bulunan ILISU Barajı’nın ilçemize 16.km uzaklıkta olup Gercüş’e sulama kanalının getirildiği takdirde ilçemizde bulunan 120-130 bin dönümlük ovamız suya kavuştuğunda adeta Gercüş ovası bölgemizdeki üretimde bir can damarı olup ortalama 1500 kişilik iş istihdam alanının da sağlanacağı ve yaklaşık yıllık ülke ekonomisine 55-60 milyonluk ekonomik katkı sağlayacaktır.
Gercüş Ziraat odası başkanı Şefik Öner yaptığı açıklamada,2007 yılından beri Gercüş Ziraat odasının başkanlığını yaptığını belirterek, işe başlamadan önce Gercüş ilçesinin tarım alanın da en geri kalan ilçelerden biri olduğunu söyledi. İşe proje ve desteklerle başladığını anlatan Öner, “alternatif ürün arayışına girdik. Onlarca ürün denedik. Yaklaşık 3 milyon fidan temin ettik 10 bin’lerce fıstık bahçesi kurulumunu gerçekleştirdik ilçemizi yoğun çalışmalarımız sonucunda GAP entegre programına dahil ederek ilçemize 10 milyon TL üzerinde kaynağın sağlanmasını sağladık.
Tarım teknolojilerine önem verdik ve tarım alet ekipmanlarla 170 üzerinde alet takım Gercüş çiftçisinin hizmetine koyduk teknolojiyi takip ederek güneydoğuda ilk kez 3 adet erken uyarı ve hava tahmin istasyonlarını kurduk.

Kurulu olan yerleşim alanımızda 75 kişilik eğitim ve konferans salonu, fidan aşı odası, soğuk hava deposu ve kütüphanesi mevcut olup 3 mühendis 45 kursiyer ile yıllık ortalama 350 ile 400 arasında katılımcı gençleri eğitiyoruz


Orman vasfını kaybetmiş orman arazilerini tekrardan yeşillendirme yaparak gelir getirici projelerle tekrardan projelendirdik. Danışmanlık ofisi açarak çiftçimizi bilinçlendirdik, doğaya önem verdik biyolojik mücadele kapsamında 8000 bin keklik doğaya bıraktık. Artık 1 kutu ilaç kullanmadan m2 süne miktarını %100 den % 10 düşürdük. Yaptığımız alternatif ürün arayışında nihayet 2012 de meyvelerini aldık. Birçok çalışma yaptık. 2019 yılında 200 bin fıstık fidanı ve 100 bin bağ üretimine başlamak için çalışmalar başlattık. Gercüş ilçesinin tarım ve hayvancılıkta gelişmesi, modern hale gelmesi özellikle bilinçlenmesi için elimizden gelen tüm gayreti yapmaya devam edeceğiz ve bu projelerimizin gerçekleşmesi için Genel Başkanımız Sn Şemsi Bayraktarın talimatları ve destekleri ile yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

K Parti İl Başkanımız Av.A. Akif Gür'e, Eski GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil’e ve şu an görevini layıkıyla yapan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz’e, Gap İdaresi Koordinatörü Nusret Mutlu’ya ve bütün gap idaresi çalışanlarına aynı zamanda tüm sağlık çalışanlarımıza,görevini yılmadan yorulmadan yapan tüm kolluk görevlilerimize,

Covid-19 salgını nedeni ile canla başla mücadele eden başta Sn.Cumhurbaşkanımıza,Sağlık Bakanımıza,İç İşleri Bakanımıza, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Ş.Şemsi Bayraktar’a Batman Valimiz Hulusi Şahin’e, AK Parti Batman Milletvekilimiz Ziver Özdemir’e, Batman AK Parti İl Başkanımız Av.A. Akif Gür’e, Eski GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil’e ve şu an görevini layıkıyla yapan GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz’e, Gap İdaresi Koordinatörü Nusret Mutlu’ya ve bütün gap idaresi çalışanlarına aynı zamanda tüm sağlık çalışanlarımıza,görevini yılmadan yorulmadan yapan tüm kolluk görevlilerimize, Gercüş halkı adına ve çiftçilerimiz adına yürekten teşekkür ediyorum dedi.

KUZGUN FERHAT AYDOĞAN

Avatar

By admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir