CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut'un soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Piktes Projesi kapsamında 2 bin 298 okulda Haziran 2020 itibariyle 3 bin 954 eğitim sorumlusunun geçici olarak istihdam edildiğini bildirdi. Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan sözleşme uyarınca 26 ilde uygulanan projenin 2021 yılı sonuna dek süreceğini anlatan Bakan Selçuk, Piktes öğretmenlerinin kadrolu olarak kamuya atamalarına ilişkin olumsuz yanıt verdi.

Ayhan Barut’tan Piktes öğretmenlerinin atamalarına olumsuz yanıt veren bakana tepki

“Piktes öğretmenlerine haklarını verin”

“Bahane üretmeyin, Piktes öğretmenlerini atayın”

HABERİN SONU GAZETESİ-ANKARA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Piktes öğretmenlerinin kamuya atanmasına olumsuz yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sert tepki gösterdi. Mevzuat hükümleri doğrultusunda Piktes öğretmenlerinin kadrolu atamasının mümkün olamadığını belirten Bakan Selçuk’u eleştiren Ayhan Barut, “Piktes öğretmenlerinin hakkını teslim edin. Bahane üretmeyin, Piktes öğretmenlerini atayın” dedi.

SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 8 Mayıs 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na soru önergesi sundu. Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu arasında Türkiye’deki Suriyeli Mülteciler için Mali İmkan Anlaşması çerçevesinde yürürlüğe giren Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi’nden (PIKTES) söz eden Barut, proje kapsamında KPSS, mülakat ve güvenlik soruşturmalarının ardından işbaşı yaptırılan öğretmenlerin durumunu sordu. 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında belirli süreli işçi olarak çalıştırılan ama disiplin yönünden 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlanan yaklaşık 4 bin Piktes öğretmeninin mağduriyetinin giderilmesini isteyen Barut, soru önergesinde söz konusu öğretmenlerin öğretmen olarak kamuya atanmaları, özlük haklarının ve çalışma koşullarıyla ilgili sorularına yanıt verilmesini istedi.

BAKANDAN OLUMSUZ YANIT

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Piktes Projesi kapsamında 2 bin 298 okulda Haziran 2020 itibariyle 3 bin 954 eğitim sorumlusunun geçici olarak istihdam edildiğini bildirdi. Avrupa Birliği (AB) ile imzalanan sözleşme uyarınca 26 ilde uygulanan projenin 2021 yılı sonuna dek süreceğini anlatan Bakan Selçuk, Piktes öğretmenlerinin kadrolu olarak kamuya atamalarına ilişkin olumsuz yanıt verdi. Bakan Selçuk önergeye, “2016 yılından itibaren bakanlığımızın öğretmen ihtiyacı 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4’üncü maddesine göre sözleşmeli öğretmen istihdamı ile karşılanmaktadır. Bu nedenle Piktes kapsamında görevlendirilen öğretmenlerin kadrolu öğretmen olarak atanması bugün itibariyle mevcut mevzuat hükümleri doğrultusunda mümkün olamamaktadır” diye cevap verdi.

“PİKTES ÖĞRETMENLERİNİN HAKKINI VERİN”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Piktes öğretmenlerine yönelik olumsuz yanıtına sert tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, şunları kaydetti:
” Piktes projesi kapsamında Suriyeli çocuklara rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunmak, Türkçe öğretmek, çeşitli branşlarda dersler için eğitim vermek amacıyla KPSS, mülakat ve güvenlik soruşturmasının ardından yaklaşık 4 bin öğretmen atanmıştır. 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında belirli süreli işçi olarak çalıştırılan ama disiplin yönünden 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlanan Piktes öğretmenleri, büyük bir mağduriyet yaşıyor. Tatil bilmeden Suriyeli çocukların okullaşması için özveriyle çaba gösteren öğretmenlerimiz kadrosuz biçimde çalışıp, yaşama tutunmaya çalışıyor. Bu öğretmenlerimizin mağduriyeti giderilmelidir.

Piktes öğretmenlerimizin kamuya kadrolu olarak atanması için verdiğimiz kanun teklifine duyarsız kalan iktidar, fedakar öğretmenlerimizin hakkını vermek istemiyor. Piktes öğretmenlerinin kadrolu olarak atanmasına karşı çıkan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mevzuat hükümlerini bahane gösteriyor. Derhal Piktes öğretmenlerinin hakkını teslim edin. Bahane üretmeyin, Piktes öğretmenlerini atayın.”

YUSUF BAŞTUĞ

Avatar

By admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın