LİYAKATSİZ İŞÇİ İSTİHDAMI

LİYAKATSİZ İŞÇİ İSTİHDAMI KAMU ZARARINA NEDEN OLUYOR.!

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, açık kaynaklardan edinilen bilgiye göre ‘Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan “Havalimanlarında” uçuş, can ve mal emniyeti açısından son derece önemli olan cihazların, sistemlerin araç ve gereçlerin bakım, onarım, tamir vb. hizmetlerin yürütülmesi işi kurum personeli ile hizmet alım personel tarafından yürütülmekte olduğunu’ belirterek şöyle devam etti: “Kurum personelinin KPSS ile ataması yapılırken, şirket personeli hiçbir sınava tabi olmadan istihdam edilmektedir.

Ayrıca hizmet yeterlilikleri ile ilgili aranan şartların her geçen yıl düşürülmesi hizmetin kalitesiz, verimsiz ve sorunlu yürütülmesine yol açmıştır. Kurumun, bu ihtiyacını hizmet alım yolu ile gerçekleştirmek için yaklaşık 1000 işçi istihdam etmesine rağmen, çoğu sistem, cihaz, araç ve gereçlerin bakım ve onarımlarını, tamirlerini dışarıdan piyasaya yaptırmak zorunda kalıp milyonlarca ilave bedel ödeyip kamu zararına neden olduğu ortadadır.” dedi.

Koncuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesinde, “Kurum personelinin KPSS” ile ataması yapılırken, “şirket personeli” neden hiçbir sınava tabi olmadan istihdam edilmektedir?

Kurum, ihtiyaçlarını hizmet alım yolu ile gerçekleştirmek için işçi istihdam etmesine rağmen, çoğu sistem, cihaz, araç ve gereçlerin bakım ve onarımlarını ve tamirlerini dışarıdan piyasaya yaptırmak zorunda kalmakta ve milyonlarca ilave bedel ödemektedir. Kurumun açıkça zarar görmesine neden göz yumulmaktadır? Sorumlulara yönelik bir uyarı veya soruşturma yapılmış mıdır?

Bu şekilde yapılan işçi istihdamının tamamen torpilli kişilerin işe alınması sonucunu doğurduğu açıktır. Hem kurum ihtiyacını karşılamak, hem de işinde uzmanlaşmış, tecrübe sahibi kişilerin istihdamı ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

İYİ Parti Adana Milletvekili Koncuk, bu uygulamanın hak edenlerin değil, torpilli olanın önünü açacağını ve bu yanlıştan ivedilikle dönülmesi gerektiğini belirterek sözlerine son verdi.

  Halit ERKILINÇ

Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir