Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrosunda sahnelenmesi planlanan Kürtçe tiyatro oyununu, gösterime kısa süre kala süresiz yasakladı. 'Yüzsüz' adlı Kürtçe tiyatro oyununda rol alan sanatçı Ömer Şahin ile Ruges Kırıcı oyunun yasaklanmasıyla ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Yasaklanan Kürtçe oyunda rol alan tiyatrocular konuştu

Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatrosunda sahnelenmesi planlanan Kürtçe tiyatro oyununu, gösterime kısa süre kala süresiz yasakladı. ‘Yüzsüz’ adlı Kürtçe tiyatro oyununda rol alan sanatçı Ömer Şahin ile Ruges Kırıcı oyunun yasaklanmasıyla ilgili düşüncelerini dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da yasak kararına ilişkin “Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Hiçbir sorun yok. Ama Kürtçe oyun oynayan bir grubun, -ki defalarca oynamış- Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Yani böyle bir şey olmaz” sözleriyle tepki gösterdi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’na gönderdiği yazıda, “5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 32/ç maddesi gereğince, İlçe sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Kaymakam gereken karar ve tedbirleri alır.” hükmü yer almaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“Sahnede prova yapıyorduk” diyen tiyatrocu Ömer Şahin, sahnede hazırlık yaptıkları sırada polisin gelip alınan kararı kendilerine ilettiğini söylüyor. Şahin, “Böyle bir müdahale olacağını beklemiyorduk. Biraz komik. Yazarı belli olan bir oyun. Tüm dünyanın gözleri önünde ve İstanbul gibi bir metropolde olması..” dedi.

Tiyatrocu Ruges Kırıcı ise, oyunun yasaklanmasıyla ilgili “Bu oyunu Türkiye’de farklı mekanlarda, farklı şehirlerde oynadık. Yasaklanması bizi şaşırtmadı. Ama Türkiye’nin biraz bu konuda ilerleme kaydettiğini düşünüyorduk.” diye konuştu.

Söz konusu belge, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu tarafından da imzaladı.

Böylece, bu gece sahnelenmesi planlanan “Beru” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyun yasaklandı.

Türk medyasında yer alan haberlere göre polis, sahnede son hazırlıklarını yapan tiyatro ekibine baskın düzenledi. Ayrıca polisin, kaymakamlık tarafından hazırlanan yasakla ilgili tebligatı imzalaması için oyunculara verdiği ancak oyuncuların imzalamayı reddettiği aktarıldı.

Oyunu sahneleyecek Teatra Jiyana Nu (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli grup, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Çataklı: Kürtçe tiyatro elbetteki serbesttir

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, terör örgütü PKK’nın propagandasını içeren oyuna hangi dilde olursa olsun müsaade edilemeyeceğini belirterek, “Buna izin verenlerle ilgili gerekli yasal işlemler başlatılmıştır.” açıklamasında bulundu.

Çataklı, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

“Yeni bir yalan ve provakasyon daha. Kürtçe tiyatro elbetteki serbesttir. Ancak PKK terör örgütünün propagandasını içeren tiyatro Kürtçe de olsa Türkçe de olsa Arapça da olsa müsaade edilmez. Buna izin verenlerle ilgili de gerekli yasal işlemler başlatılmıştır. Konuyla ilgili açıklama İstanbul Valiliğimizce yapılacaktır.”

İmamoğlu’ndan tepki

Valiliğin kararına tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu konuyla ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtlarken “Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Hiçbir sorun yok. Ama Kürtçe oyun oynayan bir grubun, -ki defalarca oynamış- Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Yani böyle bir şey olmaz. Devlet aklı denen bir şey var. Devlet aklı, devleti yönetenlerin ortaya koyduğu bu akıldır. Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır. Çok üzülüyorum, sıkıntı duyuyorum bunları görünce”ifadelerini kullandı.

Kaynak : tr.euronews.com

Avatar

By admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir