EKMEK 1.25 KURUŞ DEĞİL ?UYANIN !!!

ÖZELLİKLE HER SABAH VE GENELLİKLE HER ÖĞÜN SOFRALARIMIZDA  EKSİK ETMEDİĞİMİZ  VE  YEME-İÇME KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR PARÇASI OLAN EKMEK.

ŞU AN ORTALAMA BİR EKMEĞİN FİYATI 1.25 KURUŞ

GERÇEKTEN BİR EKMEĞİN FİYATI BUKADAR MI OLMALI YA DA BİR EKMEĞİN EDERİ VEYA  KIYMETİ BUKADAR MI?

ŞÖYLE BİR BEYİN FIRTINASI YAPALIM BERABER. BİR EKMEK SOFRAMIZA GELENE KADAR NELER OLUYOR BİR BAKALIM.

ÖNCE TOPRAK SÜRÜLECEK. EĞER TOPRAK HAZIR DEĞİLSE, BELKİ NADASA BIRAKILACAK. SONRA VAKİT GELDİĞİNDE TOPRAĞIN NAZI ÇEKİLECEK. NARİN TOPRAK PULLANACAK, ÇAPALANACAK. SONRA AVUÇLARDAKİ TOHUM TOPRAĞA SERPİLECEK GÜNEŞ DOĞUP  BATACAK. KAR YAĞACAK VE YAĞMUR DÜŞECEK. O TOPRAK NİCE ŞİMŞEK VE YILDIRIMLARIN KAHRINI ÇEKECEK.DÜNYA DÖNECEK.ÖNCE KENDİ ETRAFINDA DÖNECEK;GECE GÜNDÜZ VARDİYA YAPACAK.SONRA GÜNEŞİN ETRAFINDA TAVAF EDECEK MEVSİMLER OLUŞACAK.

DAHA SONRA TOPRAĞA ATILAN TOHUM TOPRAKTAN FIŞKIRACAK. ARADAN  BELLİ BİR ZAMAN GEÇTİKTEN SONRA GÜNEŞTE YANACAK VE SARARACAK.VE ADINA ARTIK BUĞDAY DENİLECEK.VAKTİ GELDİĞİNDE HARMAN ZAMANINDA BUĞDAY BİÇİLECEK.ORAKLA BELKİ BİÇER VE BİÇERDÖVERLE.

SICAĞIN ALTINDA NİCE TERLER SOĞUYACAK. BİÇİLEN BUĞDAY PATOSTAN GEÇİP TANE TANE DÖKÜLECEK.TANELER TOPLANP ÇUVALLARA KONULACAK.

SONRA SOLUĞU DEĞİRMENDE ALACAK RENÇBER

BUĞDAY TANELERİ DEĞİRMENDE DÖVÜLECEK UN OLACAK.BU UNLAR TEKRAR ÇUVALLARA KONULACAK.BU UNLAR SOLUĞU FIRINDA  ALACAK, YANMAK ÜZERE.

İÇİNE BİRAZ MAYA KONULUP YOĞRULDUKTAN SONRA  ADINA HAMUR DENİLECEK.VE HAMUR  ATEŞLE BULUŞACAK.ATEŞ HAMURU ÇAĞIRACAK.VE HAMUR ATEŞTE YANMAYI GÖZE ALACAK. ALACAK Kİ ADINA EKMEK DENİLECEK.

BU EKMEKLER SEPETLERE KONULUP BAKKALLARA TEK TEK DAĞITILACAK. DOLAPLARA VE RAFLARA KONULACAK. SONRA O EKMEĞİN ÜZERİNE EDERİ YAZILACAK; 1.25 KR.

VE BİZ EKMEĞİN HİKAYESİNİ  1.25 KURUŞA  SATIN  ALACAĞIZ.

EKMEK SOFRADA YERİNİ ALACAK. BİZ O EKMEĞİ YEMEK İSTEYECEĞİZ AMA BÖLÜK PÖRÇÜK KALANLARI KOMŞUM AÇMIŞ,KÖPEKLER AÇMIŞ,AFRİKA EKMEĞE MUHTAÇMIŞ DEMEDEN KALDIRIP ÇÖPE ATACAĞIZ.

VE BİZ EKMEĞİN HİKAYESİNİ  1.25 KURUŞA  SATIN  ALACAĞIZ.
BUĞDAY TANELERİ DEĞİRMENDE DÖVÜLECEK UN OLACAK.BU UNLAR TEKRAR ÇUVALLARA KONULACAK

EKMEĞE DEĞER VERMEYEN; İNSANA DEĞER, HAYVANA DEĞER VE TOPLUMA DEĞER VEREMEZ.

EKMEĞİN GEÇİRDİĞİ AŞAMALARI BİR GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE CANLANDIRALIM. BİR EKMEĞİN OLABİLMESİ İÇİN NELER OLMALI DİYE BİR DÜŞÜNELİM. BELKİ OZAMAN EKMEĞE SADECE 1.25 KURUŞ DEĞİL, EKMEĞE HAKETTİĞİ DEĞERİ VERİRİZ. AÇ YATAN KOMŞUNU,DIŞARDAKİ SOKAK HAYVANLARINI,BELKİ BAŞKA  AÇ OLANLARI DA DÜŞÜNÜRÜZ.AMA EKMEĞE SADECE MADDİ DEĞER BİÇERSEK, BİRGÜN GELİR BİZ BİR LOKMA EKMEĞE MUHTAÇ OLDUĞUMUZ  ZAMAN , BİZE DE BİR DEĞER BİÇİLİR.

HIDIR AKTAŞ

SOSYOLOG-EĞİTİM KOÇU

Paylaşarak Destek Olabilirsiniz :)
Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir