ÇOCUK BÜYÜMESİ

ÇOCUK BÜYÜMESİ

Çocuk dünyasıyla yetişkin dünyası çok farklı iki ayrı lebi derya dır. Yetişkin bir çocuğun dünyasından bakamadığı için, çocuğun bir çok anında onun kabine dokunamaz.

Bir çocuğun ve yetişkinin dünyalarında olup bitenleri Dünya Değişim Akademisi’ndeki  Değişim Uzmanlarına sorduk. Gerçekten çok etkileyici ve gözleri dolduran etkili bilgiler edindik. Bu bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

” Çocuk büyüyünce ebeveyn ile aynı dünyaya baktıklarını fakat farklı şeyler gördüklerini anlar ve şaşırır. Küçük çocuk ebeveyne bir şey göstererek, ”Görmüyor musun?” diye sorar ve görmediğini anlayınca hayrete düşer. ”Nasıl da görmez?” diye düşünür.

Çocuk ile yetişkinin dünyaya farklı gözlerle bakrıkları kesindir. Daha sonra çocuk yetişkinlerle farklı değerlere sahip olduklarını da keşfeder. Bu şok edici olur ama çocuğu rahatsız etmez çünkü çocuk ne bildiğini bilir.

Çocuk kumsalda deniz kabukları toplar ve onlara en değerli mücevherler gibi davranır ama ebeveyn onları çocuğun odasında bunca çöpe atar. Çocuk ağlar ebeveyn ise neden ağladığını anlamaz – alt tarafı deniz kabuklarıdır.

Bir yetişkin bir çocuğun sıradan deniz kabuklarında gördüğü sıra dışı güzelliği göremez çünkü onun gözleri dünyasal çirkinliklerle kirletilmiştir. Yetişkinlerin güzel olarak gördüğü şeylerde ise çocuk çirkinliği görürür.

Bir süre sonra çocuk yetişkinlerle arasında olan değer farklarınıın farkına varır. Bu onu şaşırtır ama vazgeçiremez. Çocuk deniz kabukları yetişkin ise altın toplar. Çocuk kelebeklerin yetişkin ise paranın peşinden koşar.

Çocuk bir kelebeğin ”para” denen kâğıt parçasından kat kat daha güzel olduğunu görür ve yetişkinin çabasına anlam veremez. Çocuk doğada çiçek toplar yetişkin ise marketten yapay çiçek alır.

Bir süre sonra çocuğun topladığı çiçekler kurur, yapay çiçekler ise yepyeni durur. Çocuk yetikinlerin kalıcı şeylere önem verdiğini anlar ama bunu umursamaz çünkü dünyada kalıcı hiçbir şey yoktur.

DÜNYAYA BİR ÇOCUK MASUMİYETİNDEN BAKMAK DİLEĞİMLE!

Çocuk bir kelebeğin ''para'' denen kâğıt parçasından kat kat daha güzel olduğunu görür ve yetişkinin çabasına anlam veremez. Çocuk doğada çiçek toplar yetişkin ise marketten yapay çiçek alır.
Değişim uzmanı
Paylaşarak Destek Olabilirsiniz :)
Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir