Döviz Kuru
"Kahramanlar" olarak selamlanan, Çin'in dört bir yanından 40 binden fazla sağlık çalışanı, pandemi bölgelerine yardım etmek için seferber oldu.

Çin “insan odaklı” politikalar ile zafere ulaştı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, mayıs ayında yaptığı konuşmada, Çin’in koronavirüsü kontrol almada kesin bir zafer kazanmasının üç aydan fazla sürdüğünü söyledi. 1,4 milyar nüfuslu Çin için bu başarı kolay olmadı. Büyük başarı kısmen birçok asil değeri savunan milyonlarca Çinli insana atfedilmelidir.

Çin’de kesin zaferin en önemli unsuru hayata saygı idi. Çin, Covid-19’a karşı mücadelesinde insanların hayatına öncelik vermeyi taahhüt etti. Bu evrensel bir değer haline gelmelidir. Bazı Batılı ülkeler insan haklarına ve “evrensel değerlere” desteklerini duyurmaya devam ediyorlar, ancak eylemde yaşamların önceliğini bile tanımıyorlar. Buna karşılık, “hayatlar değerlidir”, Çin’de o kadar güçlü bir fikir birliğidir ki, ülkeyi insanların hayatlarını kurtarmak için hiçbir çabadan kaçınmamaya sevk eder. Çin halkını en çok etkileyen ve ülkeleri ile en çok gurur duydukları şey budur.

İkincisi dayanışma. Çin halkının salgın karşısındaki dayanışması yurt içi ve yurt dışında sayısız ruhu harekete geçirdi. “Kahramanlar” olarak selamlanan, Çin’in dört bir yanından 40 binden fazla sağlık çalışanı, pandemi bölgelerine yardım etmek için seferber oldu.

Buna karşılık, bazı Batı ülkeleri hizipçilik, bencillik ve artık halkının güvenmediği kayıtsız bir hükümetten rahatsız olan derin bölünmüş toplumlardır. Bu, dünyanın en çok etkilenen ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ciddi sonuçlara yol açtı.

Üçüncüsü, sorumluluk. Çin halkının dünya için gösterdiği olağanüstü sorumluluk duygusu, çoğu Batı ülkesinde olmayan bir şeydir. Batı liberalizminin ve demokrasisinin özü olan özgürlük kavramı salgın sırasında teste tabi tutuldu.

Dördüncüsü, ortak bir geleceği olan küresel bir topluluk duygusu. Covid-19’a verilen yanıt, dünyanın ortak bir geleceği olan bir topluluk olduğunu açıkça ortaya koydu. Bu değer, Çin halkının uluslararası topluma karşı sorumluluk duygusunun bir uzantısı olarak görülebilir. Batı ülkeleri, uluslararası toplumun bir üyesi olarak sorumluluklarını üstlenme konusunda isteksizler.

Örneğin, “Önce Amerika” ilkesinin rehberliğinde ABD, resmi olarak Dünya Sağlık Örgütü’nden çekildiğini bildirdi. ABD, yanlış adımlarını düşünmek yerine, salgınla baş etmede kendi başarısızlıklarından dolayı başkalarını suçlamaya çalışıyor. Böylesine zayıf bir yönetişimle ABD kendisini zor bir duruma soktu. Geriye dönüp bakıldığında, ABD DSÖ’nün tavsiyesine uymuş olsaydı, koronavirüsü kontrol altına almakta bu kadar çok aksilik yaşamazdı.

Son olarak, “insan merkezli modernite.” İnsanları ilk sıraya koyma ruhu içinde Çin, en son bilgi ve iletişim teknolojilerini ve genel olarak yeni sanayi devrimini benimsiyor. Bir şekilde moderniteyi yeniden tanımlıyor. Çin’de 5G, yapay zekâ, genetik teknolojiler ve bilgi endüstrisinin gelişiminin önemli roller oynadığını gördük. Çin, neredeyse her şeyin bir akıllı telefonda yapılabildiği tek ülkedir. Aynı zamanda dünyanın en eksiksiz endüstriyel zincirine ve en büyük tüketici pazarına sahip ülkedir.

GAMZE DÜRMEZ

Avatar

By admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir