Cilt Sağlığı İçin Üç Zerdeçal Tedavisi

Cilt Sağlığı İçin Üç Zerdeçal Tedavisi

Zerdeçal cilt sağlığınıza yararlı birçok güçlü etki sağlayabilecek bir şeydir. Zerdeçalı akne, erken yaşlanma ve saç dökülmesi gibi dermatolojik problemleri engellemek ve hafifletmek için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bazı zerdeçal tedavilerinin cildiniz için de ayrıca faydalı olabileceğini biliyor muydunuz? Bu harika baharat, bir sürü rahatsızlık için mükemmel bir tedavi olmasını sağlayan birçok iyileştirici etkiye sahip.

Bu zerdeçal tedavileri ayrıca akne, yüzde erken yaşlanma ve hatta saç dökülmesi ile başa çıkmanın da kolay ve doğal bir yoludur.

Bu yazımızda, zerdeçal tedavilerini nasıl hazırlayıp kullanabileceğinizi adım adım öğrenebilirsiniz.

Zerdeçal Tedavileri

Zerdeçal (Curcuma longa) birçok kültürdeki çok sayıdaki mutfakta son derece sık kullanılan bir baharattır. Tariflerin görüntüsünü güzelleştiren yoğun sarı rengi ile öne çıkmasının yanında, antioksidan miktarı ve antinflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile de öne çıkmaktadır. Ayrıca, tümör hücrelerinin üremesini engellemeye de yardımcı olur.

Bu güçlü özellikleri dolayısıyla bazı zerdeçallı tedaviler birçok cilt problemini tedavi etmenin işlevsel ve doğal bir yolu olabilir. Bu tedavilerdeki anahtar kurkumindir, zerdeçalın içindeki hem ağız yoluyla hem de bölgesel şekilde etki eden aktif madde de budur.

Genel olarak, zerdeçal aşağıdaki sık sık görülen rahatsızlıkların tedavisinde etkili olabilir:

 • Akne
 • Saç dökülmesi
 • Atopik dermatit
 • Yüzde erken yaşlanma
 • Prurit (kaşıntı)
 • Psoriyazis (sedef hastalığı)
 • Bu yazımızı da okuyun: Zerdeçal İle İnflamasyon Karşıtı 5 Etkileyici Tedavi

1. Akne

Bir kase toz zerdeçal.

Antimikrobiyal gücü dolayısıyla zerdeçal akne tedavisinde etkilidir.

Akne için kullanılabilecek zerdeçallı tedavilerin ilki, bu baharatın anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkilerine dayanıyor.

Araştırmalar, zerdeçalın toprak altında kalan gövdesinden çıkarılan öz ile yapılan kremleri kullanmanın işe yaradığını onaylıyor. Bu kremler özellikle akne ve akne ile ilgili problemlerden muzdarip olan insanlarda sıklıkla görülen aşırı sebum salgısını engellemeye yarıyor.

Malzemeler

 • 5 ml zerdeçal özütü
 • 100 gram Aloe vera jeli

Yapılışı

Bu tarifi yapmak için iki malzemeyi de zerdeçal Aloe vera jelinde tamamen çözünene kadar karıştırmanız gerekir.

Kullanılışı

 1. Öncelikle, bu tarifi yaptıktan sonra buzdolabında tutmanızı öneriyoruz. Ayrıca, eğer soğukken sürerseniz sakinleştirici ve anti-inflamatuar etkileri artacaktır.
 2. Sonrasında, jeli sabahları problemli bölgelerinize uygulayın. Bunu bölgeleri yıkayarak temizledikten sonra yapın.
 3. Ek olarak, jeli uyumadan önce de uygulayın.
 4. Eğer hissini veya görüntüsünü sevmediyseniz sadece geceleri uygulayın.

2. Yüzde Erken Yaşlanma

Yüzde erken yaşlanma, güneşe maruz kalmak dolayısıyla cildin oksidasyona uğramasıdır.

Neyse ki, bu durumla savaşmak ve erken yaşlanmayı engellemek için antioksidanlardan hem dahili, hem de harici biçimlerde yararlanabilirsiniz.

Bundan dolayı, hem meyve ve sebze yönünden zengin bir beslenme düzeni takip edebilir, hem de bölgesel olarak zerdeçal uygulayabilirsiniz. Ayrıca, başka bir güçlü antioksidan olan E vitamini desteği de alabilirsiniz.

Malzemeler

 • 5 ml zerdeçal özütü
 • 100 ml E vitamini

Yapılışı

 • Öncelikle, zerdeçal özütü ve E vitaminini karıştırın.
 • Sonrasında, oksidasyonu engelleyebilmek için koyu renkli bir kapta, buzdolabında saklayın.

Kullanılışı

 • Öncelikle, karışımı yüzünüze hafif bir masaj eşliğinde uygulayın.
 • Gece boyunca yüzünüzde bırakın ve sabah durulayın.

3. Saç Dökülmesi

Saçı dökülmekte olan bir adam.

Alopesi, veya saç dökülmesi kadın ve erkeklerin özgüvenini büyük bir ölçüde etkileyen bir durumdur. Birçok durumda engellemesi çok zor olsa da, zerdeçal ve diğer tedavi edici malzemelerle yapılan tedaviler bunu azaltmaya veya durdurmaya yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • 10 ml zerdeçal özütü
 • 100 gram Aloe vera jeli
 • 62 ml havuç suyu
 • 60 ml badem yağı

Yapılışı

 • Öncelikle, zerdeçal özütünü Aloe vera jeli ile karıştırarak başlayın.
 • Sonrasında badem yağını ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
 • Son olarak havuç suyunu da ekleyin ve farklı dokulardaki malzemelerin karıştığından emin olana kadar karıştırmaya devam edin.
 • Bir haftaya kadar buzdolabında saklayın.

Kullanılışı

 • Öncelikle, bu tedaviyi masaj yaparak tüm kafanıza uygulayın.
 • En az bir saat beklemesine izin verin. Ancak, gece boyunca başınızda bırakmanız daha iyi olacaktır. Bunu yapmak için bir duş başlığı veya havlu kullanabilirsiniz.
 • Tedaviyi haftada iki veya üç kere tekrarlayın.

Bu yazımızı okuduktan sonra, şimdi cildinizi etkileyen bazı problemleri iyileştirmenize yardımcı olabilecek üç etkili zerdeçal tedavisi biliyorsunuz. Ancak, endişelerinize en iyi çözümleri bulabilmek için bir dermatoloğa danışmanızı da her zaman öneririz.

Zerdeçalın Bilmek İsteyeceğiniz 8 Faydası
Paylaşarak Destek Olabilirsiniz :)
Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir