Çemen otunun faydaları nelerdir?

Çemen otu neye iyi gelir?

Çemen otu (Trigonella foenum-graecum) alternatif tıpta uzun zamandır kullanılan bir bitkidir. Özellikle Hint yemeklerinde sık rastlanan bir bitki olan çemen otunun, daha fazla araştırmaya gerek olmakla birlikte, yapılan bazı çalışmalarda çeşitli sağlık yararları olabileceği gösterilmiştir. Peki, çemen otunun faydaları nelerdir? Çemen otu neye iyi gelir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

Çemen otu tohumu 1000 yıldan beri kullanılmaktadır ve eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından ateş, solunum ve bağırsak şikayetleri, yara iyileşmesi ve apseler için kullanıldığı belgelenmiştir. Hintli kadınlar uzun yıllardır süt üretimini teşvik etmek için Çemen otu tohumlarını kullandılar. Ayrıca Ayurveda’da artrit, bronşit ve sindirim rahatsızlıklarında kullanılmıştır. Şimdi, çemen otunun sağlık açısından faydalarına daha yakından bakalım… Çemen otunun faydaları nelerdir? İşte bilinmesi gerekenler…

ÇEMEN OTUNUN FAYDALARI

Çemen otunun sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

Sindirim sağlığı

Çemen otu gastrointestinal enflamasyonu yatıştıran, mideyi ve sindirim zarını kaplayan tohumlarındaki müsilaj etki sebebiyle mide yanmasına (asit reflü) karşı etkili bir ilaçtır. Çemen otu tohumlarındaki çözünür lif ve pektin dışkı hacmini arttırır, dolayısıyla kabızlığın doğal olarak giderilmesine yardımcı olur. Çemen otu tohumlarında bulunan büyük miktarlarda çözünür lif yığın oluşturucu müshil olarak bilinir. Çözünebilir lif bağırsaklardaki suyu emdiğinde, genişler veya kütlece çoğalır. Bu genişleme bağırsaklara baskı uygular ve dışkıları bağırsaklardan geçiren ve bağırsak hareketlerini destekleyen kasılmaları tetikler.

Kalp sağlığını iyileştirir

Çemen otu, kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine ve kan basıncının iyileştirilmesine yardımcı olabilir, bu da kalp rahatsızlıklarının gelişmesi riskini azaltır ve kalp sağlığını iyileştirir.

Emzirme

Çemen otu “galaktagog” (anne sütü üretimini artırmaya yardımcı olan bir bitki) olarak sınıflandırılır. Bu fayda, memeler tarafından üretilen süt miktarını arttırmaya yardımcı olan yüksek miktarda diosgenin (bir fitosteroid) içermesine bağlanır. Aynı zamanda magnezyum ve süt kalitesini arttırmaya yardımcı olan birçok önemli vitamin açısından da yüksektir

Birkaç klinik çalışma, tohumların, kan şekeri seviyesini düşürerek ve glikoz toleransını artırarak,
Çemen otunun potansiyel anti-diyabetik etkilerini araştırmak için birçok çalışma yapılmıştır.

Diyabet / Kan Şekeri

Çemen otunun potansiyel anti-diyabetik etkilerini araştırmak için birçok çalışma yapılmıştır. Birkaç klinik çalışma, tohumların, kan şekeri seviyesini düşürerek ve glikoz toleransını artırarak, insanlarda hem tip 1 hem de tip 2 diyabetle ilişkili metabolik semptomların çoğunu iyileştirebileceğini göstermiştir

Âdet / Menopoz

Çemen otu ayrıca bir emmenagog (adet akışını uyaran veya artıran bir madde) olarak da sınıflandırılır. Periyotların oluşumundan sorumlu olan hormonları dengelediği ve menstrüel krampları ve PMS semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olabilir

Çemen otu iştahı bastırabilir ve dolgunluk hissini artırabilir, bu da aşırı yemeğin azalmasına ve kilo kaybına neden olabilir.

NOT: Çemen otu sağlıklı insanlar için nispeten güvenli görünmektedir. Ancak, bununla birlikte, çoğu takviyede olduğu gibi, ishal ve hazımsızlık gibi daha az ciddi yan etkiler de bildirilmiştir. Doktorunuza danışmadan kullanmamanızda yarar vardır.

Paylaşarak Destek Olabilirsiniz :)
Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir