Birleşik Kamu-iş Bütçeyi protesto edecek

Soylugan “2020 bütçesi halkın değildir”

“Bütçe yurttaşın gereksinimlerini karşılamıyor”

“AKP, yoksulluğun, açlığın bütçesini yapmıştır”                                                  

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Adana İl Temsilcisi Seniha Soylugan, Konfederasyon olarak 14 Aralık’ta Ankara – Tandoğan Meydanında gerçekleştirilecek mitingle yoksulluğa,  işsizliğe, Enflasyona ve zamlara çare olamayacağını belirttiği 2020 bütçesini protesto edeceklerini söyledi.

Birleşik Kamu-İş Bileşenleri adına Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde (ÇGC) açıklama yapan aynı zamanda Tüm Yerel Sen Şube Başkanı olan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Adana il Temsilcisi Seniha Soylugan “Türkiye’de çalışma yaşamını, yurttaşların mutfaklarına girecek gıdaları, asgari ücretliler ile kamu emekçilerinin maaşlarını, ailelerin temel tüketim malları ile doğalgaz ve elektrik gibi pek çok hizmeti etkileyecek 2020 bütçesi, yoksuldan toplanıp zengine dağıtılan bir anlayışla hazırlanmıştır” diye konuştu.

“YURTTAŞLAR YAŞAM GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYOR”

2020 Bütçesi’nin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük bütçesi olmasına rağmen yurttaşlarda karşılığı olmadığını ifade eden Soylugan şöyle konuştu;

“Bütçe; işçilere, kamu emekçilerine, çiftçilere, esnafa, öğrencilere, emeklilere, EYT’lilere kaynak ayırmaktan çok uzaktır.  AKP iktidarının; bütçesi işsizliği büyütmekte açlığı ve yoksulluğu artırmaktadır. Konfederasyonumuzun yaptığı Ekim ayı açlık sınırı 2 bin 625 liradır, kasım ayı halkın enflasyonu yüzde 38,9’dur. TÜİK’in ağustos dönemi işsizlik oranı % 14, işsizlik rakamı 4 milyon 650 bindir. Ülkemiz gerçeklerinden uzak olan 2019 yılı maaşları; en düşük memur maaşı 3 bin 505 lira, en düşük memur emekli aylığı 2 bin 437 liradır. Asgari ücret 2 bin 20 lira, en düşük işçi emekli aylığı ise 2008’den önce emekli olanlar için 1.916 lira, sonra olanlar için 1000 lira şeklindedir. Milyonlarca yurttaş yaşam gereksinimlerini karşılamakta zorlanmaktadır. Tüm çalışanların maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte ve maaşların büyük bölümü doğalgaza, elektriğe, suya,  gıdaya, eğitime, sağlığa ve barınma gibi zorunlu ihtiyaçlara ayrılmaktadır”

“AKP AÇLIĞIN VE YOKSULLUĞUN BÜTÇESİNİ YAPMIŞTIR”

Kamu emekçilerine %3-4, kamu işçilerine % 4-8 oranında ücret artışı ve asgari ücretlilere de açlık koşullarının reva görüldüğünü belirten Soylugan “AKP iktidarı, 2020’de de; açlığın ve yoksulluğun bütçesini yapmıştır”dedi.  Soylugan şöyle devam etti;

“Bugün açık bir şekilde görülmektedir ki ülkemiz işsiz, mutsuz, kaygılı ve gelecekten umutsuz insanlar ülkesi haline getirilmiştir. Yurttaşların gündemi art arda gelen zamlar, büyüyen vergiler, küçülen maaşlar, işsizlik, yoksulluk, enflasyon ve hayat pahalılığıdır. AKP iktidarı ise ekonomik krizin yükünü 2020 yılı bütçesiyle yurttaşlarını sırtına yüklemektedir. Bu koşullarda yaşam mücadelesi veren yurttaşlar, 2020 bütçesine DUR demektedir. Sonuç olarak, krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti olmayan 2020 bütçesinin karşısında yer alıyoruz. Bu bütçe halkın değildir, AKP iktidarının ve yandaş şirketlerindir”

“14 ARALIK’TA ANKARA – TANDOĞAN MEYDANINDA 2020 BÜTÇESİNİ PROTESTO EDECEĞİZ”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Adana il Temsilcisi Seniha Soylugan, hiç kimsenin memnun olmadığı 2020 bütçesinin emekçiden yana olmadığını belirtti. Bu çerçevede 14 Aralık’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda hazırlanan bütçeyi protesto edeceklerini kaydeden Soylugan, tüm emek bileşenlerini ve yurttaşları protesto mitingine davet etti.

Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir