BİLİNMEZ’İN SOYKÜTÜĞÜ ÜZERİNE AFORİZMALAR.

 Bilmiyorum ama bilmediğimi de bilmiyorum ve bunu nereden bildiğimi de bilmiyorum;aslında hiçbir şey bilmiyorum.O kadar eminim ki bilmediğimden,beynimi tırmalayan öksüz fikirlerimin serzenişleri bile şahit bilmediğimden.Bilinmezlerle yüklü şu dünyada filozofların şahı Sokrates’in de dediği üzere “bildiğim tek şey,bir şey bilmediğimdir.” sözünü hep hatırlarım.Bazen acı verir bazen de teselli eder beni.Ama bazen öyle şeyler yaşarız ki hiç bir söz teselli olmaz yaşadığımız şeylere.Kapalı kutuda  yaşıyoruz acılarımızı;küçük hissediyoruz mutluluklarımızı.Tekrardan denemek istiyoruz şansımızı.Hep yek düşer zarımız.

Ahtapot misali duygularımız sarıverir her yerimizi.Hayatın dibinde zirvesini yaşıyoruz acıların.Kararmış duygularımızda boğuluyoruz tek nefeslik hayatımızın son nefesinde çırpınırken.

Ama bilmiyoruz,bilemiyoruz,bildiremiyoruz bir bilinmezin feryadını yaşarken ve yaşatırken içimizdekinin en içini.Koskoca Sokrat bile yanıldı emin olduğu şudurların’dan.Feleğin keşmekeşinde bir serçe kuşunun gagasındaki taam kadar kıymetli ve bereketli ömrümüz tükeniyor bu bilinmezin bilinmeyen dünyasında.Tükettikçe tükenen veryansın hayatımızın sessiz çıplığında sağır olan acılarımız pekte tatsız geliyordur kör duygulu nankör insanlara.Bilinse bilinmese değişen mi olur iki bilinmeyenli sahte denklemli dünyanın kucağında sirkemsi sütü emen çocuksu duygularımız.Reel dünyanın realist acılarında kaybolacak kadar sarhoşuz bilmiyoruz ayık kafayla bakarken bile.Yüklemi düşmüş harap bitap cümlelerin masum başlık şarı kadar tepede duran hayatımız ve hayatın hayatı olan serzenişlerimiz.

Bilinse ne olur bilinmese. Sokrat’ın yetim kalmış sözlerinde başı boş hayatımızın bilinmeyen düşünceleri bile sahibini ısır bazen hunharca ve pek hunharca.Acısı bile bastırır acımızı bozar tadımızı siler yazımızı.Bilmiyoruz ve bilemiyoruz ve bilemediğimizi bir kere bilemiyoruz;bunu da bilemiyoruz.Bu tozlu rafları kemiren düşünceler yetiremiyor bilinmezin çıkmazına düşen duyguları.Karanlığı söndüren aydınlık acılarımızın gölgesinde bile bilinemezin uçurumuna sürüklenen yaşantımızın sancılarını yaşıyor şua yürek.

Ama bilmiyoruz.Bilemyoruz.Bir tek bunu biliyoruz; belki yanılmaktan bile yanılıyoruz,emin olduklarımızın hamili olan fikirler peydah olur bu sahipsiz düşüncelerimizin başkentinde.Hiçbir şey bilmeyecek kadar biliyoruz hayatı.Hayatı bilinecek kadar yaşıyoruz kim bilir bel ki de yaşıyormuşuz gibi yaşıyoruz.               

HIDIR AKTAŞ Kişisel Gelişim Uzmanı ve Sosyolog


Paylaşarak Destek Olabilirsiniz :)
Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir