Ayhan Barut, sağlık emekçileri için Meclis Araştırması istedi

Ayhan Barut, salgınla mücadele eden sağlık emekçilerinin taleplerini Meclis gündemine taşıdı

Ayhan Barut, sağlık emekçileri için Meclis Araştırması istedi

“Anket sonuçlarına göre önlem alın”

“Eksikler giderilsin, önlem alınsın”

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Koronavirüs salgınıyla mücadele eden sağlık emekçilerinin taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) sağlık çalışanlarına yönelik yaptığı risk değerlendirmesi anketi sonuçlarını değerlendiren Barut, ” Ankete katılan bin 820 sağlık emekçisinin verdiği bilgilere göre, sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu donanım konusunda çok ciddi eksikliklerle karşı karşıya olduğu görülüyor” dedi.

SAĞLIK EMEKÇİLERİNE TEŞEKKÜR

Meclis Araştırması ile birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi de sunan Ayhan Barut, salgınla mücadelenin kahramanı sağlık emekçilerinin taleplerinin yerine getirilmesini, yaşanan sorunların çözümü için Meclis’in harekete geçmesini istedi. Türkiye’de Koronavirüs (COVID-19) salgınıyla olağanüstü koşullarda mücadele edildiğini aktaran Ayhan Barut, “Bu mücadelenin en önemli ayağını kuşkusuz sağlık emekçilerimiz oluşturmaktadır. Her türlü olumsuzluğa karşın insan üstü gayretle mücadele eden sağlık emekçilerimiz her türlü takdiri hak ettiği gibi her şeyin en iyisine layıktır” diye konuştu.

ANKET SONUÇLARINI PAYLAŞTI

Meclis Araştırma önergesinin gerekçesinde Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) sağlık çalışanlarına yönelik yaptığı risk değerlendirmesi anketiyle ilgili ayrıntılara yer veren Barut, şunları kaydetti:
“Ankete katılan 74 ilden bin 820 sağlık emekçisinin verdiği bilgilere göre, sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu donanım konusunda çok ciddi eksikliklerle karşı karşıya olduğu görülüyor. Ankete yanıt verenlerin yüzde 78’i N5 maske, yüzde 74’ü siperlik ya da koruyucu gözlük, yüzde 71’i tek kullanımlık önlük/tulum, yüzde 60’ı tıbbi maske, yüzde 52’si önlük forma ve yüzde 38’i de eldivene erişim konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtiyor.  Ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 70’inin çalıştığı sağlık kurumunda birden fazla COVID-19 hastası bulunduğu ve sağlık çalışanlarının yüzde 6’sının bir sağlık kurumunda teyitli COVID-19 hastasıyla yüz yüze teması olduğunu belirtiyor. Ankete katılan sağlık emekçilerinin yüzde 48’i çalıştığı kurumda COVID-19 için ayrı bir sınıflama ve ayırma mekanı sağlanmadığını, yüzde 44’ü COVID 19 salgınında nasıl korunacağına dair çalıştığı kurum tarafından bir eğitim verilmediğini söylüyor. Yüzde 53’ü COVID 19 salgınında iş organizasyonuyla ilgili yapılacak değişiklikler konusunda bilgi verilmediğini, yüzde 50’si COVID 19 ile ilgili birimine özel tanı, tedavi şemalarıyla ilgili rehber, eğitim materyali verilmediğini ifade ediyor. Ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 31’inin en az bir kronik hastalığı bulunuyor. TTB’nin anket sonuçlarına ilişkin hazırladığı raporda, sağlık çalışanlarının virüsten korunması ve virüs bulaşı ile ilgili bir izleme ve değerlendirme programı oluşturulması isteniyor. Bu anlamda yaşanan sorunların ve eksikliklerin tüm yönleriyle saptanması, kapsamlı bir tespitin ardından etkili çözüm için gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılması amaçlanmıştır.”

“EKSİKLERİ GİDERECEK MİSİNİZ?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye sunduğu önergede ise şu sorular yer aldı:
“1-   Tabibler Birliği’nce yapılan ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 70’inin çalıştığı sağlık kurumunda birden fazla COVID-19 hastası bulunduğu ve sağlık çalışanlarının yüzde 6’sının bir sağlık kurumunda teyitli COVID-19 hastasıyla yüz yüze teması olduğunu belirtiyor. Bununla ilgili gerekli acil önlemlerin alınması için bir çalışmanız var mıdır?
2- Ankete katılan sağlık emekçilerinin yüzde 48’i çalıştığı kurumda COVID-19 için ayrı bir triaj (sınıflama, ayırma) mekanı sağlanmadığını, yüzde 44’ü COVID 19 salgınında nasıl korunacağına dair çalıştığı kurum tarafından bir eğitim verilmediğini belirtiyor. Bu vahim tablo karşısında eksikliğin giderilmesi için bir planlama yapıldı mı?
3- Sağlık emekçilerimizin yüzde 53’ü COVID 19 salgınında iş organizasyonuyla ilgili yapılacak değişiklikler konusunda bilgi verilmediğini, yüzde 50’si COVID 19 ile ilgili birimine özel tanı, tedavi şemalarıyla ilgili rehber, eğitim materyali verilmediğini ifade ediyor. Bu anlamda bir düzenleme yapılıp adım atılacak mıdır?
4- TTB tarafından yapılan ankete katılan sağlık çalışanlarının yüzde 31’inin en az bir kronik hastalığı bulunuyor. Kronik rahatsızlığı bulunan çalışanlarla ilgili bir çalışma yapacak mısınız?
5- TTB’nin anket sonuçlarına ilişkin hazırladığı raporda, sağlık çalışanlarının virüsten korunması ve virüs bulaşı ile ilgili bir izleme ve değerlendirme programı oluşturulması isteniyor. Bu çağrıyla ilgili bir adım atmayı düşünüyor musunuz?”

Paylaşarak Destek Olabilirsiniz :)
Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir