Av Veli KÜÇÜK’ten ALKIŞLANACAK “seminer öncülüğü”..’ ÇOCUK İSTİSMARI’..

Bir İlkay akyol haberi

Katılımcıları fazlasıyla bilgilendirecek fakat sevimsiz,can yakıcı bir konunun seminer haberini yapmakla birlikte izlenimlerim ve katkılarını  siz değerli okurlarımız adına büyük bir hevesle paylaşmak istiyorum..

Adana Barosu’nun sivil toplum kuruluşlarının geleceğinin bilinmesi
Büşra, cinsel saldırıya maruz kaldı ve o davanın duruşmasını Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörümüz ve bizzat ben gittim Adana Barosu’nun sivil toplum kuruluşlarının geleceğinin bilinmesinden dolayı biz katılm atalebini sunduğumuzda davaya, duruşmaya katılan Cumhuriyet Başsavcı Vekil’i 3 sayfalık “neden davaya katılma talebimizin

Konu;

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMAR VAKALARINDA GÖRÜŞME TEKNİKLERİ VE PSİKİYATRİK YAKLAŞIM..

Adana Barosu Başkanı Sayın Veli Küçük’ün değineceği konuların merakla beklendiği açılış konuşmasını büyük bir dikkatle dinledim..

Sn Veli Küçük:

 “Dünya Çocuklar Günü olması dolayısıyla ,orada hiçbir çocuk bulunmamasına rağmen bütün katılımcıların içinde yaşattığı çocuğa seslenip “Masumiyet’in” içinizdeki çocuğun gününü kutluyorum diyerek başladı sözlerine..

Adana Barosu’nun sivil toplum kuruluşlarının geleceğinin bilinmesi
Büşra, cinsel saldırıya maruz kaldı ve o davanın duruşmasını Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörümüz

Çocuk  istismari ile birlikte kadınların uğradığı şiddet ve dün gerçekleştirilen üç cinayet kurbanı kadınımızın,elinden alınan hayatların son bulması adına olması gerekenler ve önemine dikkat çekti.Çocuk istismarı,mağduriyeti ve kadın hakları konusunda bazı sıkıntılarını dile getiren Başkan sözlerine açıklayıcı örnekler ve yer yer sitem cümleleriyle devam etti:

”ALADAĞ’da kaybettiğimiz çocuklarımız’ın davasında İfadede geçen “kız çocuklarımızın okumasına gerek yok” cümlesini baz alarak, bu karanlık düşünce, karanlık bakış açısı çocuklarımız’ın yanarak can vermesine sebep oldu. İçerisinde bulunduğunuz bu negatif unsurlar  bizlerin çalışma ve aydınlanma mücadelesini asla geri bırakmayacak..

 Biz Cumhuriyetimiz’in 96 yıllık kazanımlarına,Atatürk devrimlerine, çağdaşlaşma yolundaki o kazanımların üstüne ekleyerek ülkemiz insanına aydınlanma, farkındalık yaratma ve bütün bunların ötesinde mağdur durumda olan kişilere başta çocuklar ve kadınlarımıza yardımcı olma ruhsal destek verme mücadelemiz her daim sürecektir …

Hukukçular,ebeveynler,basın ve bu konuda bilgi almak isteyen vatandaşların oturacak yer bile bulunmayacağı şekilde doluluk oranı çok yüksek olan ve büyük  bir salonda gerçekleştirilen bir seminerde beni mutlu eden tek taraf insanların yoğun ilgisi Ve bilgi sahibi olma
Hangi sorularla kendilerini gerçeğe götüreceği”

Bu süreçler içerisinde yaşadığımız bazı sorunlardan bahsetmek istiyorum;

Uluslararası sözleşmeler içerisinde yer alan bu tür konular üzerinde aslında devletlere pozitif görevler ve sorumluluklar yükleyen sözleşmeler ülkemizde ne yazıkki uygulanmamakta ve en büyük sıkıntımız çocuk istismari,çocuğa karşı şiddet,aile içi şiddet gibi unsurlarda yargıya intikal eden davalarda baro olarak destek sunma noktasında  katkı sunma çabalarımız yargının engeliyle karşılaşmakta, bunlardan bir tanesi  yaklaşık 4,5 yıl önce Adana’da bir düğünde Büşra, cinsel saldırıya maruz kaldı ve o davanın duruşmasını Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörümüz ve bizzat ben gittimAdana Barosu’nun sivil toplum kuruluşlarının geleceğinin bilinmesinden dolayı biz katılmatalebini sunduğumuzda davaya, duruşmaya katılan Cumhuriyet Başsavcı Vekil’i 3 sayfalık “neden davaya katılma talebimizin reddilmesi” gerektiğine dair bir mütala hazırladı ve Flashdisk’den çıkardı önceden hazırlanmış ve kurgulanmıştı.. Bu net ve açıktı..

Çocuklar anne karnındayken hiç ummadığımız şekilde dünyaya geldikten sonra şiddeti nasıl hatırlar?
Prof.Dr Necmi ÇEKİN ,DOÇ.Dr. Gonca Gül ÇELİ,DR.Öğretim Üyesi Perihan ÇAMRAY

Demem o Kİ; toplumun hassas kesimlerinin  kurum, Dernek Sosyal Sorumluluk projesi noktasında   üzerine görev bilinciyle çalışmalar yapma yükümlülüğünü alan kurumların bu çalışmaların desteklenmesi Ve net olarak yargısal süreçlerde de var olmamızı  sağlanması gerekmektedir..

    Hele ki Bizim gibi kapalı toplumlarda Aile içerisinde yaşanan sıkıntıların ayıplandığı,insanların hakkımızda ne düşünürler endişesini taşıdığımız bir toplumda çalışmalar çok daha fazla önemsenmeli ve desteklenmelidir”.

GÖRÜŞ VE İZLENİNLERİM..

Hukukçular,ebeveynler,basın ve bu konuda bilgi almak isteyen vatandaşların oturacak yer bile bulunmayacağı şekilde doluluk oranı çok yüksek olan ve büyük  bir salonda gerçekleştirilen bir seminerde beni mutlu eden tek taraf insanların yoğun ilgisi Ve bilgi sahibi olmak istemeleriydi..

Çünkü artık herkesin evladını sadece evde kurulmasıyla yetin diyecegimiz bir durum söz konusu değil artık nasıl korumalı? Herhangi bir olaya maruz kalmışsa, çok küçük yaşta bile olsalar, alınmak istenilen cevapların “hangi sorularla kendilerini gerçeğe götüreceği” konusunda uzmanlar tarafından teorik ve (yaparak yaşayarak ) duygusal anlamda tatmin edici bir seminer gerçekleştirildi..

Seminerin konusunudan da anlayacağınız gibi yazık ki ülkemizde gerçekleşen bir türlü son bulmayan ve bir anda son bulması mümkün olmayan fakat caydırıcı cezalar ve  ebeveyinlerin çocukları bilgilendirme, koruma yöntemlerinin detayları gayet anlaşılır biçimde uzmanlarımız tarafından anlatıldı..Çok verimli geçen bu seminerde elbette benim de öğrendiklerim oldu..

 Hem bir eğitimci hem de bir gazeteci olarak;

    Çocuklar anne karnındayken hiç ummadığımız şekilde dünyaya geldikten sonra şiddeti nasıl hatırlar?

     Çocuklar herhangi bir tacize uğradıklarında yönlendirici SORULAR nasıl sorulmaz?

      Çocuklar’ın beyinlerine Kodladıkları acı veya herhangi başka bir hissi hangi yardımlarla hangi tekniklerle nasıl anlayabilir ve nasıl gözlemleyebiliriz?

        Ebeveynlerin gözlemlerinde çocuklarının ani ruhsal değişiklikler ve hareketler daha önce görmediği tavırlar ve davranışlar karşısında ne yapması gerektiği? konusunda eğitici açıklamalar yapıldı..

        Seminerde bulunan avukat ve avukat adayları sorularıyla  Psikiyatriler,Adli tıp uzmanı hocalarımızı soru yağmuruna tutarak kendilerine gelen adli vakalar konusunda mağdur çocuklarımıza yardımcı olacak terleten sorularla tek bir cevabın bile peşinden koştular.. “ADALET”..

     Bu durum bende,geleceğin avukatlarının veya mevcut avukatların  hak hukuk ve  adalet nasıl sağlanır?Sıfır hatayla Çocuklarımız nasıl kurtarılır? konusunda ne kadar mücadeleci olacaklarının teminatı hissini yarattı

Seminer çok ağır ve tatsız bir konu üzerineydi fakat oradan,geleceğimiz adına büyük bir ümitle ayrıldığımı söyleyebilirim..

Seminer’in gerçekleşmesine öncülük eden Adana Baro Başkan’ı Sn Veli KÜÇÜK başta olmak üzere,

Değerli Hocalarımız;

Prof.Dr Necmi ÇEKİN

DOÇ.Dr. Gonca Gül ÇELİK

DR.Öğretim Üyesi Perihan ÇAMRAY’a teşekkür tarafımızdan bir borç bilinir..

Haber Müdürü ilkay Akyol

Paylaşarak Destek Olabilirsiniz :)
Avatar

admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir