#Kurtuluş Savaşı, yurdunu, bağımsızlığını ve onurunu tüm değerlerin üstünde tutan Türk Ulusu'nun, Yüce Atatürk önderliğinde, inanç ve kararlılıkla yazdığı kahramanlık destanıdır.

#Amasya Genelgesi’nin yıl dönümü dolayısıyla yayınlanmasını istedikleri mesajları.

“Kurtuluş Savaşı, yurdunu, bağımsızlığını ve onurunu tüm değerlerin üstünde tutan Türk Ulusu’nun, Yüce Atatürk önderliğinde, inanç ve kararlılıkla yazdığı kahramanlık destanıdır. Gücünü ve desteğini “Kurtuluş Savaşı, yurdunu, bağımsızlığını ve onurunu tüm değerlerin üstünde tutan Türk Ulusu’nun, Yüce Atatürk önderliğinde, inanç ve kararlılıkla yazdığı kahramanlık destanıdır.
Gücünü ve desteğini Ulusundan alan Yüce Önder, Anadolu’ya geçerek, korkuları, yılgınlıkları, umutsuzlukları sona erdirip yurttaşlarımızı aydınlığa kavuşturacak kurtuluş sürecini başlatmıştır.
Atatürk, Samsun’a çıkmadan önce tam bağımsız, ulus egemenliğine dayalı yeni bir Türk devleti kurmayı tasarlamıştır. Ülkenin içinde bulunduğu durumun yazgı olmadığını düşünen Atatürk, varlığımıza yönelen tehditlerin yok edilmesinin ancak Ulus’la birlikte başarılacağına inanmıştır.
Yaşanan olumsuzluklar ve koşullar gözönüne alındığında olanaksız gibi görünen bu düşünce, Büyük Önder ve O’na yürekten bağlı Ulusumuzun çaba ve özverisiyle yaşama geçirilmiştir.
Bağımsızlık savaşımının eyleme dönüşerek başladığını dünyaya duyuran Amasya Genelgesi, Türk Ulusu’nun ortak istencini yansıtan tarihsel bir dönüm noktasıdır.
Birlik ve dayanışmanın gerçekleştirilmesi yolunda çok önemli bir kilometre taşı olan Amasya Genelgesi’nde “Ulusun bağımsızlığını, yine Ulusun azim ve kararının kurtaracağı” vurgulanmış, böylelikle haksız işgal girişimlerine ve dayatmalara karşı Ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük kararlılığı ortaya konmuştur.
Amasya Genelgesi ile yurdumuzun nasıl kurtulacağının ilkeleri saptanmış, Amasya’da yakılan bağımsızlık ışığı tüm yurda yayılmıştır.
Genelge ile kayıt altına alınan”ulusal egemenlik” ve “ulusal bağımsızlık” gibi ilkeler, Cumhuriyetimizin temel aldığı ve ödün vermeden uyguladığı çağdaş yönetim anlayışı için dayanak oluşturmuştur. Amasya Genelgesi bu yönüyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılan ilk adımdır.
Amasya Genelgesi’nin yayımlanmasıyla birlikte, bağımsızlık savaşımının hazırlık çalışmaları da hızlanmış, Amasya’da yeşeren kurtuluş düşüncesi, #Erzurum ve Sivas kongrelerinin yapılması, Büyük Millet Meclisi’nin açılması ve düzenli ordunun kurulmasıyla seferberliğe dönüşmüştür.
#Yüce Atatürk’ün önderliğinde, birlik ve bütünlük içinde atılan bu adımlar, savaş alanlarında zafere ulaşılmasını ve yurdun kurtarılmasını sağlamıştır. #Zaferin ardından ulus istencini üstün kılan, lâik, demokratik ve çağdaş #Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.
Yeni Türk Devleti’nin kurulmasına giden süreçte Amasya Genelgesi, ulusal siyaset ve stratejnin belirleyicisi olmuştur.
Cumhuriyet’in ilânı ve yapılan devrimlerle Türkiye, çağdaş dünyayla bütünleşme sürecinde önemli ilerlemeler kaydetmiş, hayranlık uyandıran başarıları, lâik ve demokratik yapısıyla örnek alınan bir ülke durumuna gelmiştir.
#Bağımsız ve özgür yaşamak uğrunda ödenen büyük bedelleri asla unutmamalıyız. Yapay gündemler oluşturarak Cumhuriyet’in temel ilkelerini tartışmaya açmak yerine, onu güçlendirip geliştirecek çağdaş açılımları yaşama geçirmeliyiz.
#Cumhuriyet’i kuranların düşüncelerinin bilincine vararak ülkülerine sahip çıkmak, bizlere güç verecek, aydınlık mutlu yarınlara ulaşmamızın yolunu açacaktır.
Amasya Genelgesi’nin yayımlanışının yıl dönümünü kutluyor, başta Yüce #Atatürk olmak üzere, varlığımızı koruyan bu tarihsel kararları alanları, Kurtuluş Savaşımızın kahraman şehitlerini rahmetle, gazilerini gönül borcuyla anıyor, yurttaşlarımıza esenlikler diliyorum.”

Avatar

By admin

2019 yılının Nisan ayında kurulan HABERİ SONU GAZETESİ , 16 TEMMUZ 2019 tarihinde "Özgürlükten taraf bağımsız gazete" olarak yayın hayatına başlamıştır. Türkiye ve dünyadan gelişmeleri Türkçe olarak okuyucularına aktaran, evrensel basın meslek ilkelerine uymaya söz vermiş yayın kadrosuyla yayın hayatına kesintisiz olarak devam etmektedir. HABERİ SONU GAZETESİ , dünyada basılı yayının hızla azaldığı dijital yayıncılığın başladığı yeni dönemde, haberi okuyucuya geciktirmeden ve anlık olarak aktarmak düşüncesiyle bir dijital gazete olarak kurulmuştur ve yayın hayatını dijital gazete olarak sürdürmektedir. Bağımsız bir kuruluş olan HABERİ SONU GAZETESİ , ülkemizde basın özgürlüğünün her geçen yıl kısıtlandığı son dönemde taraf olduğu tek konunun "Özgürlükler" olduğunu açıklamış, tüm kurum, kuruluş ve siyasi partilere eşit mesafeden bakmayı bir yayıncılık ilkesi olarak benimsemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , yayına başladığı günden itibaren okuyucuları tarafından destek görmüş kısa sürede dijital yayıncılıkta referans gösterilen gazetelerden biri olmuştur. Yeni Soluk, birbirinin aynısı haber yayıncılığının medyayı ele geçirmeye çalıştığı bugünlerde; özel haberler, kulis haberleri ve röportajlarıyla ön plana çıkmış ve bağımsız gazeteler arasında zirve yolunda emin adımlarla ilerleyen bir gazete olmuştur. HABERİ SONU GAZETESİ 2019 yılında; basın mensuplarının üye olduğu köklü kuruluşlardan YGP 'nin desteği ile okuyucularından'da gördüğü destek ile perçinlemiştir. HABERİ SONU GAZETESİ , ilkelerinden taviz vermeden yayın hayatını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir